Gdzie obejrzeć Kraina Lodu 2 Cda

“Niektóre rzeczy nigdy się nie zmieniają”, czy też tak brzmią teksty w jednym z utworów w oczekiwanym Disneyowskim sequelu Kraina Lodu 2 Cały film. Ta kontynuacja pojawia się sześć lat po tym, jak światowy fenomen Kraina Lodu zajął się kulturą popularną, a jego utwory stały się tak nieuniknione i wszechobecne niemalże z dnia na dzień.

Kraina Lodu 2 Online próbuje wyrzeźbić miejsce dla siebie, dostarczając jednocześnie urok, chwytliwą muzykę i podstawowe emocjonalne podstawy, które tak rozpalają ludzkie wyobrażenia w 2013 roku. Kraina Lodu 2 Cda, dzięki swoim przyciągającym wzrok animacjom, budowaniu świata i eksploracji postaci, jest nominalnie nieznacznie lepszy od swojego poprzednika. Ale wciąż jest on ograniczony przez ciężar oczekiwań.

Recenzja Kraina Lodu 2 Online

Arendelle kwitnie za panowania królowej Elsy (głos Idiny Menzel), jednak młodą liderkę dręczy tajemniczy dźwięk wołania syreny, który tylko ona może usłyszeć. W połączeniu z jej wspomnieniami o królu i królowej opisującymi dla niej dziwny, zaczarowany las na północy, gdzie panowała magia, Elsa zmuszona jest opuścić swój dom.

Nie mogąc uciszyć swojego wędrownego ducha, wyrusza do zaczarowanego lasu na Północy, do którego dołączają jej siostra Anna (Kristen Bell), Beau Kristoff (Jonathan Groff), jego renifer Sven i rzekomo uroczy bałwan Olaf (Josh Gad). Główna przygoda to mniej o siostrzanych więzach, w które wplątano się w oryginale z 2013 roku, a więcej o palącym pytaniu, dlaczego Elsa jest obdarzona magicznymi mocami i czy moce te mogą zniszczyć lub uratować ich ziemię.

To, co najbardziej sprawdza się w tym filmie, to fakt, że nie przedstawia się on jako bezpośrednia kopia oryginału. Sprytnie, Anna i Elsa połączyły siły w celu stworzenia większej części historii, dzięki czemu ich związek jest bardziej wiarygodny. Przynajmniej teraz, Anna i Elsa zachowują się jak siostry, zamiast płacić za ich związek. Elsa również może być nadal postacią jakiejś tajemnicy, ale scenariusz Jennifer Lee (współreżyserka filmu z Chrisem Buckiem) jest najsilniejszy, gdy na czele stoi lodowata królowa. Anna, choć mniej obskurna niż w pierwszym filmie, zostaje umieszczona w głupiej podplatce z Kristoffem, który jest zdesperowany, by zadać pytanie, ale nie jest w stanie zamknąć umowy.

To nie do końca dobrze, że ten film przypomina pierwszy w historii Disneya animowany sequel, The Rescuers Down Under, w którym uprzejmy mężczyzna walczy, by zadać pytanie swojej wieloletniej dziewczynie. Ale podobieństwa są… nieoczekiwane, jeśli nie wprost niepożądane.

Jeszcze kilka słów o Kraina Lodu 2 Cda

Oczywiście, kaprysy tego, czego oczekuje się od sequela – tego samego, ale więcej – oznacza, że jest więcej piosenek, w tym dwa duże numery dla Elsy. (“Into the Unknown” zostało potraktowane w kampanii marketingowej jako “Let It Go”, ale jej drugi solowy numer, “Show Yourself”, jest wyróżniający). Groff, podobnie jak Menzel, jest wytrawnym weterynarzem z Broadwayu, choć, jak na ironię, nigdy nie dostał w oryginalnym filmie numeru przestankowego.

Zmieniło się to łaskawie z Kraina Lodu 2 Online, gdzie jego piosenka “Lost in the Woods” z lat 80. jest najlepszą ze wszystkich kompozycji autorstwa Robert Lopez i Kristin Anderson-Lopez. Jest to jeden z wielu popkulturowych żartów, które wyznaczają granicę między byciem zbyt referencyjnym a po prostu chytrym i zabawnym. (Opisanie tego utworu dalej zrujnowałoby jedną z najbardziej zachwycających niespodzianek filmu).

Jest też sporo Olafa, mówiącego o humorze, który próbuje wylądować po prawej stronie bycia zbyt żartobliwym. Jeśli lubisz czującego bałwana, który uwielbia ciepłe uściski, czeka cię dżokej z dwoma siostrami jako druga główna rola w filmie. Reszta z nas musi dusić się w milczeniu przez rozbudowane fragmenty komiksów, które lądują z dreszczykiem, jak wtedy, gdy Olaf pośpiesznie pędzi przez streszczenie fabuły pierwszego filmu dla zniewolonej publiczności nowych postaci. Mniej pozostaje z Olafem więcej, co oznacza, że jego czas na ekranie jest agresywnym albatrosem wiszącym wokół pozostałej części filmu.

Tych nowych bohaterów jest mnóstwo, ale fascynujące jest to, że żaden z nich nie robi na nich większego wrażenia, ani nie jest do tego stworzony. Sterling K. Brown pojawia się jako zaginiony Arendellian (Arendelita? Na pewno będziemy musieli poczekać na trzeci film) w związku z rodzicami Anny i Elsy, ładnie ujmując się w łagodnie niewdzięcznej roli. To samo dotyczy Marthy Plimpton i Jasona Rittera, oboje jako denizenów tajemniczego lasu, w którym nasi bohaterowie spędzają większą część filmu. Jednak Frozen II nie jest o nowych bohaterach, lecz stara się rozwinąć skrzypiącą mitologię oryginału. (Ekspansja tej mitologii nie poprawia jej skrzypienia, niestety).

Dlaczego warto obejrzeć Kraina Lodu 2 Cda

Najprawdziwsza poprawa pomiędzy filmami nie następuje w ich historii, ale w ich uderzającej prezentacji. Choć moc Elsy w pełni rozkwita w zaczarowanym lesie, prawdziwa moc tego filmu wynika z jego wspaniałej, często oszałamiającej animacji. Duża część antagonizmu filmu jest napędzana przez naturalne żywioły, takie jak powietrze i woda, które są wizualizowane w wyrazisty, szczegółowy sposób, który wykracza daleko poza przeszłość Disneya animowane taryfy, ręcznie rysowane lub animowane komputerowo.

Rozbudowana sekwencja w połowie filmu, w której Elsa wyrusza w bardzo ważną podróż odkrywania siebie, jest wizualnie jedną z najbardziej zaawansowanych sekwencji z ponad 80-letniego okresu animacji Disneya. Sposób, w jaki animatorzy Disneya popchnęli technologię komputerową, aby ożywić nawet kropelki wody, jest prawdziwie gasp-indukujący. Cokolwiek innego można powiedzieć, Kraina Lodu 2 Online jest naprawdę piękne.

Kraina Lodu 2 CDA ma przed sobą wyzwanie nie do pokonania. Kiedy oryginał pojawił się późną jesienią 2013 roku, nikt nie przewidziałby dokładnie, jak bardzo stał się on masywny. Jego piosenki stały się hymnami błyskawicznymi, jego historia podbiła tętniącego życiem ducha młodych kobiet na całym świecie, a jego bohaterki szybko zostały powitane w sercach zbiorowej publiczności.

Nic w tym filmie nie zrujnuje oryginalnego uderzenia, a jest to bardziej spójna historia o silniejszym emocjonalnym sercu. To dobry film, solidna kontynuacja nieco mniej rozrywkowego filmu. Ale tylko wtedy, gdy jego wizualizacje sprawiają, że Kraina Lodu 2 Cda naprawdę śpiewa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *