Gdzie obejrzeć Joker Cały Film PL

Joker Cały Film PL po raz pierwszy pojawił się w formie komiksu w 1940 roku w Batmanie #1. Inne godne uwagi portrety Jokera to m.in. kamperowy film telewizyjny Cesara Romero oraz uśmiechnięte kino, w którym występują Jack Nicholson i Heath Ledger. To pierwsze miejsce, w którym Joker jest gwiazdą i nie ma Batmana.

Joker Cały Film PL był rzadkim filmem studyjnym głównego nurtu Hollywood, który zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji (Nie pytaj jak!). Reżyser Todd Phillips (“The Hangover”/”Due Date”), najbardziej znany z powierzchownych, lubieżnych i popularnych komiksów o młodych mężczyznach, oferuje nam ten pozbawiony sztuki film, który daje nam możliwość zobaczenia, jak chory psychicznie Joker stał się arch-nemesisem Batmana.

Recenzja Joker Cały Film PL

Phillips ukazuje dramat, który niesie ze sobą zagmatwane przesłanie o chorobach psychicznych i nierealistyczne sceny zamieszek białych zawodowych klaunów, które wybuchają w fikcyjnym, zrujnowanym Nowym Jorku w 1981 r. (w obliczu strajku śmieci i dużych zwolnień pracowników miejskich z powodu spowolnienia gospodarczego spowodowanego przez chciwych bankierów, opartego na tym, co wydarzyło się w realnym świecie).

Joker został napisany w cyniczny i niestandardowy sposób przez Scotta Silvera i Phillipsa, szukając raczej rozrywkowego niż sondażowego filmu. Oferuje jedynie łatwe odpowiedzi na złożone problemy i nigdy nie trafia do głowy Jokera, pomimo przeglądania jego dzienników i narracji.

Phillips powiedział, że był pod wpływem taksówkarza Martina Scorsese (1976). Ale ten film pozostawia tylko przerażające społeczne wiadomości w porównaniu do zdolności Taxi do dokładnego uchwycenia nastroju miasta wstrząsanego przez złą wojnę, a także przez jego przemyślane ofiary – były żołnierz wojenny Viet-Nam, Travis Bickle (w tej roli De Niro), idący na szaloną jednoosobową krucjatę przeciwko społeczeństwu.

W 1983 roku ukazał się również kanał Scorsese’s The King of Comedy (1983), w którym De Niro zagrał komika z urojeniami o imieniu Rupert Pupkin. Zarówno Bickle, jak i Pupkin jako odmieńcy mogą nieco wyjaśnić rozwój postaci Flecka, który jest jednak bardziej przerażający niż wnikliwy.

Film będzie prawdopodobnie cieszyć wielu przez Joaquina Phoenixa intensywnie genialny psychotic wziąć na jego ikonę postać komiksu. Phoenix daje energiczny i mroczny spektakl jako nikt Arthur Fleck – nikt, kto staje się niesławnym Jokerem rzekomo z powodu obraźliwego dzieciństwa, nie mając nikogo w społeczeństwie, kto by się nim opiekował, przez liczne publiczne upokorzenia i odkrywając, że jest lepszy w przemocy niż komedii.

Warto także wspomnieć o Joker Cały Film PL

Ale nawet godne podziwu przedstawienie Jokera przez Phoenixa nie może uczynić z tej komiksowej historii filmu prowokującego do myślenia czy dobrego.

Dwudziestokilkuletni Arthur Fleck – były pacjent w Arkham Asylum, cierpiący na chorobę neurologiczną, która sprawia, że w niepowstrzymanych momentach wpada w niepowstrzymany głośny śmiech – jest obecnie leczony lekami i cotygodniowymi wizytami przez przeciętnego, ale świadomego politycznie czarnego pracownika socjalnego (Sharon Washington).

Artur jest niewidoczny dla społeczeństwa (albo z malowaną twarzą klauna, albo bez niej), który pracuje w śródmiejskiej wypożyczalni klaunów. Pewnego dnia dostaje baty w alejce śmieci od zbójeckiego, kolorowego gangu nastolatków, którzy okradają jego znak reklamowy, który kręcił się na ruchliwej ulicy, pracując jako klaun na koncercie reklamowym w sklepie muzycznym.

Arthur jest zawsze postrzegany jako ofiara. Wkrótce zostanie zwolniony za wniesienie broni do szpitala dziecięcego, gdy będzie się z nim bawić. W metrze, kiedy werbalnie maltretowany i fizycznie pobity przez trzech pijanych, białych pijaków z Wall Street w garniturach, po raz pierwszy przestanie bić i swoim utalentowanym pistoletem od klowna (Glenna Fleshlera) zabije wszystkich trzech w metrze (robiąc nagłówki w rozbitym mieście, ponieważ filmowiec niedokładnie odnosi zabójstwo klauna do prawdziwych zdjęć z metra Bernharda Goetza z 1984 roku).

Arthur następnie zwraca się do robienia komedii stand-up w klubie dla ambitnych komików, ale nie jest zabawny.

Arthur jest nieudacznikiem, który mieszka w ciasnym mieszkaniu w gównianym budynku z jego psychicznie niestabilny, starzenia się i niepełnosprawnych matki (Frances Conroy). Nie ma w jego życiu żadnej zabawy, ale wciąż udaje mu się przyciągnąć uwagę samotnej, czarnej matki (Zazie Beetz) z córką, która jest sąsiadem.

Ale podpowiedzi o romansach pojawiają się tylko wtedy, gdy są wygodne do promowania niezręcznej narracji Artura jako niepożądanego żałosnego.

Arthur bierze udział w swoim ulubionym tandetnym wieczornym talk-show That’s Life (Joe Franklin feel-good NYC nostalgia-like show), a nieszczery gospodarz Murray Franklin (Robert De Niro) zaprzyjaźnia się z nim tylko po to, aby wykorzystać go do uzyskania oceny, a następnie zdradza go, nie dbając o robienie z niego żartów na antenie.

W międzyczasie przygnębiona mama Arthura pisze pilne listy do swojego bogatego byłego pracodawcy Thomasa Wayne’a (Brett Cullen), potentata bankiera, który obecnie kandyduje na burmistrza jako przyjaciel bogatych, który wzywa w wywiadzie telewizyjnym, że nie są tak klownami, że nie są w stanie poradzić sobie w Ameryce.

Już prawie koniec recenzji Joker Cały Film PL

Mama oskarża Wayne’a o to, że jest prawdziwym ojcem Arthura, mając nadzieję, że zlituje się nad nimi i udzieli im jakiejś pomocy charytatywnej. W oblężonej rezydencji Wayne’ów patriarcha traktuje intruza Arthura jak kawałek gnojka, a jego małe dziecko Bruce’a traktuje z miłością.

joker cały film pl

W końcu Joker dostaje wspaniały występ od swojej gwiazdy i niewiele więcej, co sprawia, że czujemy się dobrze w tak fałszywym hollywoodzkim filmie. Jest to film opowiadający bez żadnego poczucia przekonania o porażce kapitalizmu i nieudolności społeczeństwa w leczeniu chorób psychicznych, a nawet o tym, że po tylu masowych zabójstwach nie uchwalono nawet przepisów o kontroli broni jako środka bezpieczeństwa publicznego.

To próżny dramat, który nigdy nie mówi nam zbyt wiele o stanie umysłu Jokera, gdy zamienia się on w siłę zła, ani o prawdzie o tym, dlaczego Gotham jest w tak złym stanie, ani o tym, dlaczego kraj wydaje się podupadać. Wygląda na to, że wyrzucił do śmieci swoją estetykę i zostawił nas w spokoju odwracającą uwagę komiksową opowieść, która nie była przejmująca i nie przekonywująca.

Chłodny dreszczyk emocji, który dostałem, jest taki, że kiczowaty śmiech Jokera dostaje się do twojej głowy, jakby filmowiec myślał, że to wystarczy, by wyjaśnić tę smutną historię o chorobie psychicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *